Smart Güneş Teknolojileri’nin Halka Arzına 9.5 Kat Talep Geldi

Kasım 2022
"
Smart Güneş Teknolojileri’nin Borsa İstanbul’daki halka arzına bireysel ve kurumsal yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Halka arza 9.5 kat talep gelirken, halka arzın toplam büyüklüğü 534.713.621 TL oldu.
"

İSTANBUL - Güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu ve fotovoltaik (FV) güneş paneli üretimi alanlarında Türkiye’nin öncü teknoloji markası Smart Güneş Teknolojileri’nin halka arzı başarıyla tamamlandı. 16-17-18 Mart tarihlerinde QNB Finansinvest ve TSKB konsorsiyum liderliğinde gerçekleşen Smart Güneş Teknolojileri’nin halka arzında toplam büyüklük 534.713.621 TL olarak gerçekleşti. Halka arz işlemi sabit fiyatla talep toplama yöntemi ile yapıldı. Halka arz edilen şirket hisselerinin Borsa İstanbul’da “14 TL” fiyat ve “SMRTG” kodu ile 24 Mart Perşembe günü işlem görmeye başlaması bekleniyor.

YATIRIMCILARDAN YOĞUN TALEP GELDİ

Oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleştirilen halka arzda, toplam 101.755 yatırımcıdan, ek satış hariç halka arz edilen 31.840.000 TL nominal değerli payların 9.5 katına denk gelen 303.741.440 TL nominal değerli pay talebi geldi.

Halka arzda, ek satış hariç, Bireysel Yatırımcılara tahsis edilen payların yaklaşık 4 katı, Yüksek Başvurulu Yatırımcılara tahsis edilen payların yaklaşık 18 katı, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara tahsis edilen payların yaklaşık 4 katı talep sağlandı.

Şirketin sermayesi halka arz sonrasında 127,5 milyon TL’den 153 milyon TL’ye yükselirken, tamamlanan talep toplama süreci sonunda toplam sermayenin yüzde 24.97’sine karşılık gelen paylar halka arz edildi.

HALİL DEMİRDAĞ: “GÜÇLÜ BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Smart Güneş Teknolojileri’nin kurucu ortağı ve CEO’su Halil Demirdağ, “Halka arz sürecinin başarılı olmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Bu başarı, yatırımcıların Smart Güneş Teknolojileri’nin geleceğine ve performansına duydukları güveni gösteriyor. Halka arzda yatırımcılardan gelen yüksek talebin verdiği güç ve motivasyonla Smart Güneş Teknolojileri olarak kârlı ve güçlü büyüme sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

PAMİR KARAGÖZ: “SMART GÜNEŞ TEKNOLOJİLERİ’Nİ YATIRIMCILARLA BULUŞTURDUĞUMUZ İÇİN ÇOK GURURLUYUZ”

Halka arza konsorsiyum eş lideri olarak aracılık eden QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz “Smart Güneş Teknolojileri gibi küresel anlamda parlayan bir sektörde, güneş enerjisi paneli üreticisi olarak faaliyet gösteren önemli bir oyuncunun, halka arzına konsorsiyum eş lideri olarak aracılık etmekten ve bu halka arzı başarı ile tamamlamış olmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Başarı ile tamamladığımız bu halka arz sürecinde gösterdikleri büyük özen ve bize verdikleri destek nedeni ile Smart Güneş Teknolojileri kurucu ortağı ve CEO’su Halil Demirdağ’a şükranlarımızı sunuyorum.

 

Halka arzda toplam 101 binin üzerinde yatırımcıdan, arz edilen 31 milyon 840 bin TL nominal değerli paylara 9.5 kat talep gelmiş ve 4,25 milyar TL büyüklüğünde talep yaratılmıştır. Ek satış ile birlikte 38,2 milyon TL nominal payın halka arzı ile 535 milyon TL halka arz büyüklüğü gerçekleşmiştir.

 

Geçtiğimiz yıl QNB Finansinvest olarak ilk defa bir halka arzda uyguladığımız şekilde, bireysel yatırımcılar talep ettikleri pay adedine göre, Bireysel Yatırımcılar ve Yüksek Başvurulu Yatırımcılar kategorileri bazında 2 ayrı tahsisat grubunda değerlendirilmiştir. Bireysel Yatırımcılar kategorisinde talepte bulunan 92.450 yatırımcı tahsisatın 4,14 katı kadar talepte bulunmuştur. Yüksek Başvurulu yatırımcılar kategorisindeki 9.105 yatırımcıdan ise tahsisatın 18 katından fazla talep gelmiştir. Kurumsal yatırımcılardan da 4 kat talep gelmesi sonucu, halka arz toplamda 9.5 kat talep ile 100binin üzerinde yüksek sayıdaki yatırımcı ilgisi ile tamamlanmıştır.

 

QNB Finansinvest olarak Smart Güneş Teknolojileri’ni yatırımcılarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Bu halka arzın ülkemize, sermaye piyasalarına, Smart Güneş Teknolojileri’ne ve yatırımcılarına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

21 Mart 2022

Copyright © 2020 | Smart Güneş Teknolojileri - Tüm hakları saklıdır.
Data1